Hükümetin KDV hamlesi sonuç verdi!

Hükümetin KDV hamlesi sonuç verdi!

HÜKÜMETİN gayrimenkul alımında yabancı yatırımcıları KDV’den muaf tutması meyvelerini vermeye başladı.
Ana Sayfa Ekonomi, Gündem 11 Ocak 2017 152 Görüntüleme

Bina Yapım Desteği 23 Şehrin Ekonomisini Canlandıracak!

Bina yapımı desteği, 2017 yılı içerisinde tam 23 şehire verilecek! İşte o şehirler:

Türkiye’nin Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yer alan 23 şehri kapsayan uygulama, Cazibe Merkezleri Programının Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Karar adı altında 11.01.2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürülüğe alındı.

Resmi Gazete’de yer alan bu karar, imalat sanayisi ile çağrı veya veri merkezi, yeni yatırım projeleri ile imalat sanayisinde yer alan yatırımı tamamlanarak sermaye yetersizliği sebebiyle işletme haline geçememiş ya da inşaatı yarım kalmış tesislerin ekonomiye kazandırılması adına yatırım ve işletme dönemi desteklerini kapsayacak. Özellikle yatırımcılara önemli ölçüde bir kolaylık sunacak olan bu karar ile birlikte, bina yapım desteği de yatırımcılara sunulacak.

Yatırım ve üretim Destek Paketi ile Çağrı Merkezi Destek Paketi kapsamında desteklencek olan yatırımların, bina ihtiyacını karşılayabilmek adına uygulanacak olan bina yapım desteği, 23 farklı şehirde uygulamaya başlanılacak.

Yatırım Yeri Tahsisi Desteği kapsamında uygulanacak olan bina yapımı desteği, bankaların yatırım yeri olarak belirlenen alan için çıkartacağı maliyet üzerinden uygulamaya geçirilecek. Binanın yapım aşamalarına dair olan iş ve işlemlerin Toplu Konut İdaresi aracılığı ile gerçekleştirileceği de bildirilirken, bina yatırımcının kendisi, YİKOB ya da idare tarafından yaptırılarak kullanıma sunulacak. Binanın yapımını üstlenen yatırımcı ya da kurum olması durumunda; izin, ruhsat, onay, alt yapı, üst yapı, ihale, yapı denetim, tapu gibi tüm işlemler, üstlenen kişi tarafından gerçekleştirilmekle birlikte, yapılacak olan tüm harcamalar destek kapsamına alınacak. Tüm bu işlemlerin gerçekleşmesi amacıyla bankalar, yatırımcıya ya da inşaatı üstlenen kuruma ön ödeme yapma hakkı ile birlikte, devamındaki ödemeleri hak ediş raporları ile birlikte gerçekleştirecek.

Uygulanacak olan bina yapımı desteği ile birlikte inşaası gerçekleştirilecek olan binaların en fazla 20.000 metrekareye tekabül eden kısımlarına destek sağlanmakla birlikte, yatırımcının alabileceği maksimum destek miktarı da 10 milyon Türk Lirası’na tekabül edecek. Belirlenen bu azami tutar, her yeni yıl ile birlikte yeniden değerleme oranına istinaden artışa uğrayacak. Bina maliyetinin, azami destek tutarından fazla bir maliyet çıkartması halinde, arada oluşan fark yatırımcı tarafından karşılanması da Resmi Gazete’de yayımlanan ilandan edinilen bilgiler arasında.

Yapım desteği verilen binaların mülkiyeti, yatırımcılara kiralanmak üzere YİKOB veya idare üzerine olacak. Yapımı devam eden binaların ya da yapımı yarım kalmış binaların bu destekten faydalanabilmesi için de mülkün YİKOB’a ya da idareye devredilmesi gerekmektedir.

Bina Yapım Desteği İle Tamamlanan Binalar İçin Kira Sözleşmesi ve Kira Bedeli

11.01.2017 tarihli Resmi Gazete ilanı ile birlikte Bina Yapımı Desteği alınarak tamamlanan binalar, yatırımcılara YİKOB ya da İdare tarafından kira sözleşmesi düzenlenmesi ile birlikte kiralanabilecekler. Kira bedelleri ise, Sermaye Piyasası Kurulu’ndan davet edilecek gayrimenkul değerleme şirketlerince belirlencek olan kira bedelinini %10’u olarak uygulanacak. Yıllık kira zamları ise, yeniden değerleme değer artış oranına göre yapılacak.

Bina Yapımı Desteği ile Tamamlanan Binaların Yatırımcıya Devredilmesi Durumu

11.01.2017 tarihli karar kapsamında, Çağrı Merkezi Destek Paketi haricinde kalan tüm yatırımlar, en az on beş yıl faaliyet sürdürülmesi, asgari istihdam şartının on beş yıllık süre zarfında sürekli olarak %80’den fazlasının yerine getirilmesi ve diğer destek şartlarının sağlanmış olması halinde; yatırımcının talebi üzerine mülk yatırımcıya devredilebilir. Bu devir işlemi esnasında, bina için sağlanan nominal destek tutarı, parsel ya da taşınmaz için emlak vergisine tekabül eden metrekare birim değeri toplamı karşılığı yatırımcıdan temin edilerek mülk devir işlemleri gerçekleştirilebilir.

İşte cazibe merkezleri programı kapsamında olan ve bina yapımı desteği alabilecek iller:

 1. Adıyaman
 2. Ağrı
 3. Ardahan
 4. Batman
 5. Bayburt
 6. Bingöl
 7. Bitlis
 8. Diyarbakır
 9. Elazığ
 10. Erzincan
 11. Erzurum
 12. Gümüşhane
 13. Hakkari
 14. Iğdır
 15. Kars
 16. Malatya
 17. Mardin
 18. Muş
 19. Siirt
 20. Şanlıurfa
 21. Şırnak
 22. Tunceli
 23. Van

Bir önceki yazımız olan Türk Futbolu VAR İle Yeni Döneme Giriyor! başlıklı makalemizde hakem, Türk Futbolu ve Video Yardımcı Hakem Sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com